Krupītis

 ♦ KRUPĪTIS ♦


images lejupielāde (2)


Vēzītis, Krupītis un Mēness.

Ar vēzīti arti gāju
Sīku celmu līdumā.
Tur uzauga div’vārpiņas
Viena celma galiņā. lejupielāde (1)Noslēpumaina ar nakts tumsas un lejas spēkiem saistīta zīme. Gan vēzītis, gan krupītis ir nakts tumsas un lejas – ūdeņu apdzīvotājs. Izsaka un simbolizē Māras – Zemes mātes dzīvības spēku, kas saistīts ar Jumi un paša Dieva aizgādnību. lejupielāde
Noslēpumaina un majestātiska zīme. No vienas puses – savā radošajā ievirzē – tā ir auglīga savienošanās, dzīvības zīme, tās atdzimšana. No otras puses tā ir saistīta ar zemapziņu un intuīciju.krupitis
Pastiprina un līdzsvaro saites ar sapņu un vēlmju pasauli. Stiprina divu cilvēku savienību, kā arī viņu savienošanos, lai radītu trešo. Piesaista un veicina debess un zemes enerģijas saņemšanu un veselību.

Valdis Celms

lejupielāde (3)

Krupītis

Spēks, stiprums, gudrība, zintniecība. Spēka un gudrības simbols.
Saistīts ar zemapziņu un
intuīciju.

Ar Aizsauli saistīta zīme

Pēc latviešu tautas mitoloģiskā uzskata cilvēks ir Dieva radījums, kam ir augums, dvēsele un velis. Mirušā cilvēka dvēsele aiziet atpakaļ pie Dieva, bet augums un velis nonāk Māras – Veļu mātes gādībā.lejupielāde

Latviešu uztverē velis turpina dzīvi Veļu mātes valstībā jeb Viņā saulē, Aizsaulē pēc tam, kad mirušais augums nodots Zemes mātei.images (1)Veļi nedzīvo bezdarbībā: tie gana govis, zirgus, arī plucina sniegu, strādāšana norit līdzīgi ļaužu sētas darbiem. Dzīvo saites ar mirušajiem nekad nepārtrūkst, jo reizi gadā veļi tiek aicināti uz mielastu ļaužu sētā.

lejupielāde (4)Ar lielu cieņu starp Miķeliem (29.septembris, kad jābūt paveiktiem visiem lauka darbiem) un Mārtiņiem (10.novembris, ziemas sākums, kad sākams ķekatnieku jautrais gājums pretim Ziemas svētkiem) laika skaitīšanā iezīmēts Veļu laiks.lejupielāde (5)

Dzīvo pasaulē par sakaru uzturētājiem starp Pasauli un Aizsauli uzskatīti zalkši un krupīši – dzīvnieki, kuru dabiskā uzturēšanās vide saistās ar krēslainām, valga mitruma pilnām vietām.

Veļu mātes zīme – Krupītis – tikusi izmantota kā forma no koka darinātajām kapu zīmēm.s_660027

Simbolizē gudrību un zintniecību

Tie ir Zemes mātes un Veļu mātes sūtni, gudras radības, kas cilvēkiem šai saulē ļauj izzināt to pasauli, kur mēs aizejam pēc nāves. b_72635Tālab daži ļaudis vēlējušies šīm radībām dot savu zīmi un par tādu izvēlējās divu mēness zīmju savienojumu.

“Krupītis” | Latvijas Tekstils

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s