Meteņu zīme

METEŅU ZĪME ♦ METEŅU SIGN  ♦  FASTNACHTZEICHEN

♦ ЗНАК  МЕТЕНЮ (МАСЛЕНИЦЫ)

aka2

latvia_small_flag

Visa jaunā sākums. Pavasara atnākšanas simbols.

united_kingdom_small_flagThe beginning of everything new.The symbol of coming sprig.

germany_small_flagAnfang des Neuen, das Symbol des kommenden Frūhlings.

russia_small_flagНачало всего нового. Символ прихода весны.

metenu_zime12 zim

Meteņu zīme ir katra jauna aizsākuma simbols. Slīpais krusts, kurš aizpilda Saules zīmes tukšumu, rada jaunu, dinamisku attīstības stāvokli un norāda uz apzinātu ieiešanu dzīves telpā, dažādo dzīves materiālo un ideālo procesu viducī.

Meteņu zīme ir katra jauna aizsākuma simbols. Slīpais krusts, kurš aizpilda Saules zīmes tukšumu, rada jaunu, dinamisku attīstības stāvokli un norāda uz apzinātu ieiešanu dzīves telpā, dažādo dzīves materiālo un ideālo procesu viducī.8215

Laikā, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garākas, kad laiks sāk griezties uz pavasara pusi, latvieši svin Meteņus.

image (5)Par godu šiem svētkiem, Saules muzejs ir sarūpējis īpašu piedāvājumu – hennas radošo darbnīcu, kuras ietvaros hennas meistare, pēc izvēles uz Jūsu rokas uzzīmēs vienu no Latvijas spēka zīmēm. Latviešu ornamentu raksti jeb etnogrāfiskās zīmes – Dieva zīme, Māras zīmes, Laimas zīme, Saules zīme, Mēness zīme, Pērkona krusts, Jumis, Zalktis, Ūsiņš – ir zīmes, ko pazinuši mūsu senči izsenis, vajadzīgajā brīdī zinot, kur smelties enerģiju.images (16) Mēs vēlamies, lai, sagaidot pavasari, Jūsu dvēsele ir pilna ar gaišām domām, lai sirdī valda miers un laime, tāpēc ticam, ka šīs zīmes spēs gan pasargāt, gan dziedināt, gan rast mieru un līdzsvaru sevī. Mēs piedāvājam ar spēka zīmēm apgleznot arī baltās vaska sveces, kuras sasildīs Jūsu mājokli vai arī kļūs par spēcīgu, īpašu dāvanu!

Meteņi. Ziemas beigas un pavasara sākums. Rituāli saistījās ar nākošās ražas nodrošināšanu. Galvena izdarība bija vizināšanās ar kamanām, kas nodrošina garu linu, labības augšanu. Meteņi kā pēdējā ziemas diena bija pēdējā ķekatu jeb budēļu diena, pēdējie ziemas svētki. Neiztrūkstošajā mielastā – cūkas auss un galva, miežu plācenis.

Meteņi un masku tradīciju festivāls Brīvdabas muzejā

502551

Meteņus agrāk svinēja kā viduspunktu starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Ar Meteņiem beidzas budēļos iešanas laiks, tāpēc pēdējā dienā maskošanās tradīcija bijusi sevišķi iecienīta tā, ka dažos novados Meteņdienu pat saukuši par Budēļu dienu. Meteņdienas budēļi izpēra slinkākos – pērienu dabūja ikviens, kas nebija mācījies grāmatu zinības. Diemžēl sniega trūkums šogad neļaus izbaudīt vienu no svarīgām Meteņu tradīcijām – vizināšanos ragaviņās. Tomēr starp ziemas un pavasara saulgriežiem Brīvdabas muzejā «Ķekatā–ļekatā» skanēs skaļi un jautri budēļi nāks. Maskosimies, dziedāsim, kārtīgi ēdīsim grūdeni ar speķa raušiem un dzīsim projām ziemu!

20100216152232-milzkalnieki1 plakats_Meteni_2014 Meteņus svinēja devītajā piecdienu nedēļā pēc Ziemassvētkiem (februāra sākumā), tos uzskatīja par Saules gada sākumu. Meteņu dienas paraža bija laišanās ar ragavām no kalna.

Meteņi ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas beidzas Pelnu dienā, kurai seko lielais gavēnis. Meteņus svin februāra pirmajā pusē vai vidū, 7 nedēļas pirms Lieldienām.

Galvenās tradīcijas ir vizināšanās ar ragaviņām, iešana ķekatās, galdu klāšana u.c. Tās tā arī tika ievērotas: pasākuma dalībnieki piedalījās rotaļās, kopā vizinājās no kalna, kā arī risinājās komandu sacensības ragavu vilkšanā, silto pankūku ēšanā un citas jautras izdarības…

*******************************************************************************

800px-Прощёное_воскресенье_МасленицыЗнак Масленицы.
Знак Масленицы есть символ любого нового начала. Наклонный крест, заполняя пустоту знака Солнца, сотворяет новое состояние динамического развития и указывает на сознательное вхождение в пространство жизни, вносит разнообразие в середину материальных и идеальных процессов жизни. maslenka-4

Масленица – один из самых радостных и светлых праздников. Целую неделю народ провожает надоевшую зиму, печет блины и ходит друг к другу в гости.

Масленица — Википедия

spekazme-664x634

http://dievturi.blogspot.com/p/dievturiba.html

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s