Ūsiņa zīme

ŪSIŅŠ ♦ USINSH ♦”ŪSIŅŠ” ♦ УСИНЬШ

images (9)

latvia_small_flagGaismas un dzīvības simbols,  kas atslēdz vārtus vasarai. Gādā par zirgiem un bitēm, nes veiksmi ceļā.

united_kingdom_small_flag

The symbol of light and life, opens summer gates. Protects horses and bees, brings good luck upon the road.

germany_small_flagDas Symbol des Lichtes und des Lebens. Es ōffnet das Tor dem Sommer. Sorgt fūr Pferde und Bienen, bringt den Erfolg auf dem Weg.

russia_small_flagСимвол света и жизни, который открывает ворота лету. Заботится о конях и пчёлах, приносит удачу в пути.

Ūsiņš jāja pieguļā,

Ar deviņi kumeliņi,

Es tev lūdzu, Ūsiņ brāl,

Dod man pāri ceļa zirgu.usins

Ūsiņš – bija dievs zirgiem, bitēm un gaismu, ko jezuītu Joannis Stribingius minēti 1606. Viņa simbols apzīmē saules pārvadājumiem. Viņš rūpējās par zirgiem vasarā, pēc tam nodotas tiesības Martins pie festivāla Mārtiņi.

images (12)

Ūsiņš – bija dievs zirgiem, bitēm un gaismu, ko jezuītu Joannis Stribingius minēti 1606. Viņa simbols apzīmē saules pārvadājumiem. Viņš rūpējās par zirgiem vasarā, pēc tam nodotas tiesības Martins pie festivāla Mārtiņi.images (5)

Ūsiņi

Ūsiņa zīme apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Ūsiņš saistīts ar pavasari, zemnieku jaunā gada dzīves rituma sākumu un ar viņa rūpēm par zirgiem.

4-usinsŪsiņš ir dievība latviešu mitoloģijā, gaismas un pavasara dievs, auglības simbols, zirgu un bišu aizgādnis.
Tā ir viena no retajām latviešu dievībām, par kuru vēstures avotos gūstamas vairāk vai mazāk patiesas liecības. Ar Ūsiņa dienu sākas vasara, Ūsiņš atnes laukiem zaļu zāli un kokiem zaļas lapas, tādēļ uz Ūsiņiem pirmo reizi puiši dzina zirgus pieguļā.

1008

Ūsiņi sakrīt ar Jurģiem 23. aprīlī (pēc Gregora kalendāra Ūsiņi iekrīt 9.maijā), kas ir kristīgās baznīcas uzslāņojums.
Ūsiņam ir sava rakstu zīme, kas ir līdzīga diviem ar mugurām pretī saliktiem E burtiem. Šī zīme visbiežāk ir sastopama cimdu rakstos. Pastāvēja ticējums, ka šādi cimdi dod valkātājam veiksmi ceļā, un šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem.
45992Svarīgākais Ūsiņa dienas simbols ir kumeļš, ko var tulkot dažādi. Tas ir gan Dieva spēks, gan cilvēka enerģija, gan falliskais simbols, jo seksuālais spēks ir vienlīdzīgs ar radošo enerģiju.

Dzeltens kumeļš simbolizē Saules enerģiju. Ar Ūsiņu tiek saistīts arī kāds cits tēls — zelta zalktis, kas savukārt kā čūska ir enerģētiskās plūsmas simbols.

Usini-3 (1)

Pa kalniņu Ūsiņš jāja ar akmeņu kumeliņu;
Tas atnesa kokiem lapas, zemei zaļu ābuliņu.

Usini(1)

Ūsiņa zīme apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Spriežot pēc folkloras materiāliem Ūsiņš varētu būt gaismas dievs, zirgu aizgādnis, vai pat bišu dievs. Latviešu gadskārtā Ūsiņš iezīmē pavasara beigas un vasaras sākumu. Viņš ierodas kā mīļi gaidīts viesis.

usinshHeader USINA-ZIME

Ūsiņa zīme visbiežāk ir sastopama cimdos. Šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem, un tie valkātājam dod īpašu veiksmi ceļā.

usins-apliŪsiņš būtībā ir jaunākās dievības – Jurģa senais nosaukums. Tāpēc Ūsiņa diena tiek svinēta 23.aprīlī, kad arī pirmo reizi laida zirgus pieguļā, upurēja Ūsiņam gaili un rīkoja Ūsiņa tirgus zirgu pirkšanai un pārdošanai.

Latviešu gadskārtā Ūsiņi iezīmē pavasaŗa beigas un vasaras sākumu

http://pnc.lv/davanas_apsveikumi_svin/ko_davinat/20042011-jurgu_jeb_usina_diena_23_aprilis

Ūsiņi. Ūsiņš ved Sauli kalnā.

31396_1000x1000

Ūsiņa zīme:
– Ūsiņa zīme ir līdzīga diviem ar mugurām pretī saliktiem E burtiem vai atslēgai.
– Ūsiņa zīme apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Spriežot pēc folkloras materiāliem Ūsiņš varētu būt gaismas dievs, zirgu aizgādnis, vai pat bišu dievs.
– Ūsiņa zīme visbiežāk ir sastopama cimdos. Šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem, un tie valkātājam dod īpašu veiksmi ceļā.

LL_th_iepakojums_usinsh

Daži ticējumi Jurģu dienā:
– Jurģu dienā nevajag muti mazgāt, tad vasarā neapdegs.
– Jurģos nedrīkst lauku darbus strādāt, jo citādi krusa izposta labību.55dc12f4b6c2cff8f0a4b1086aa641fca4c785e7
– Jurģos, uz jaunās mājas zemes uzejot, jāiekurina uguns, tad būs laba dzīvošana.
– Jurģos jāvāra un jāēd cūkas kājas, tad saime būs čakla.
– Ja Jurģu dienā līst, pļavā zāļu trūks.
– Ja dzeguze deviņas dienas pirms Jurģiem sāk kūkot – būs silta un auglīga vasara.
– Ja Jurģu dienā saule spīd – labi padosies gurķi.

c14

Dzīvības zīme. Ļoti spēcīga aizsardzības zīme. Tika vilkta gan šūpuļos, gan uz sliekšņiem, gan citur. Eksperimentāli noteikts, ka šī zīme spēj neitralizēt arī kādu daļu no kaitīgā starojuma struktūras. Šī zīme dod arī spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības.

Labvēlīgs mājlopiem, īpaši zirgiem. Zīme apzīmē gaismas dieva Ūsiņa zirgus, saules vedējus. Dod valkātājam veiksmi ceļā.

Ūsiņa zīme ir līdzīga diviem ar mugurām pretī saliktiem E burtiem vai atslēgai.lejupielāde
Ūsiņš būtībā ir jaunākās dievības – Jurģa – senais nosaukums. Tāpēc Ūsiņa diena tiek svinēta 23. aprīlī, kad arī pirmo reizi laida zirgus pieguļā, upurēja Ūsiņam gaili un rīkoja Ūsiņa tirgus zirgu pirkšanai un pārdošanai.

Ūsiņš – gaismas dievs un zirgu aizgādnis, Ūsiņa zirgi – Saules vedēji

Ūsiņš latviešu gadskārtā iezīmē pavasara beigas un vasaras sākumu

Ūsiņš, kad pavasaros palīdz saulei tikt gaismas kalnā, arī zemniekam sākas jauns maizes ceļš

Teikas

Latviešu pavasara svētki – Ūsiņdiena
Ūsiņu pasākumi

10_760df758-5a95-4e66-bfcd-8e17c99a3e11Latviešu gadskārtā Ūsiņš iezīmē pavasara beigas un vasaras sākumu. Viņš ierodas kā mīļi gaidīts viesis. Saskarsmē ar ļaudīm viņa īpašībās, darbībā dominē lauku dzīves apstākļiem nozīmīgākais – rūpes par ļaužu zirgiem vasarā. 134x160_01-12-2014_14-10-52_usins_miglaa

Ūsiņa zīme – atslēgainis – atveido senā gaismas dieva Ūsiņa zirgus – Saules vedējus. Kad Ūsiņš pavasaros palīdz tikt gaismas kalnā, arī zemniekam sākas jauns maizes ceļš. Ūsiņu uzskata arī par bišu dieviņu. Ūsiņa diena sakrīt ar Jurģu dienu, 23. aprīli, kad pirmo reizi laida zirgus pieguļā, rīkoja tirgus zirgu pirkšanai un pārdošanai. Iespējams – Jurģis ir tikai jaunāks nosaukums.

images (3)Iesākumā Ūsiņš bija gaismas dievība. Arī pavasara atnākšanu saistīja ar Ūsiņu. Bet vēlāk šī dievība tiek pieminēta kā bišu un zirgu aizgādnis (sākotnējās nozīme zināmā mērā saglabājas – pavasarī mostas bites, zirgi uzsāk darba cēlienu, kas ilgs līdz rudenim).

Ūsiņa zīme
Senāk latvieši par Ūsiņu saukuši gan gaismas vedēju, gan zirgu aizgādni, gan dievību, kas gādājusi par bitēm. Visbiežāk viņš minēts saistībā ar zirgiem. Kumeļiem bija jābūt veseliem, brangiem un izskatīgiem, lai Ūsiņš varētu vadāt Sauli pa debesīm.

uusina_ziimeTāpat zemnieki lūguši Ūsiņa aizgādnību, lai viņu galvenajiem zemes darbu palīgiem klātos labi. Dažkārt par Ūsiņa zīmi mēdz saukt tādu rakstu, kas atgādina ratus vai iejūgtus zirgus. Šī zīme gan ir viens no mēness raksta kuplinājumiem, bet, tā kā tā parasti attēlota kopā ar saules rakstu, ļaudis to iesaukuši par Ūsiņa zīmi. Šim pašam rakstam ir vēl viens nosaukums — atslēgas zīme, jo tās atveidojums atgādina slēdzeni.

***************************

Усиньш

Усиньш – в латышской мифологии – бог весны и света, символ плодородия, защитник лошадей и пчел.

lejupielāde (3)

(латыш. Ūsiņš) — в мифологии латышей покровитель лошадей. Сейчас его не почитают в связи с распространением христианства.

Его имя, возможно, произошло от литовского корня aus-. Этот корень встречается в таких словах, как aust (расцветать), austra (заря), austrums (восток). В. Н. Топоров сопоставляет Усиньша с русским Авсенем-Усенем, считая, что у них единое происхождение.

Это божество почиталось предками литовцев и латышей. Усиньш считается покровителем лошадей, например, в 1600 году об нём упомянул иезуит Стрибинг, назвав его «богом лошадей», а в 1725 году в одной из книг его назвали «господином лошадей».

g28

Усиньш носит это название потому, что по преданиям он выращивает хороших лошадей, следит за ними, usins zvaigznes taisniвыгоняет на пастбище, открывает загон, охраняет их и т. д. Иногда Усиньш неотличим от лошади, например, известны восклицания «Ах, Усиньш!», «Ой, Усиньш коней!» и т. п. Так говорили только об лучших конях.
Усиньшу преподносили жертвы: два хлеба и кусок жира бросали в огонь. Также ему был посвящён отдельный день, обычно совпадавший с Юрьевым днём.

13

aprocpogas-usinsВ мифах об Усиньше говорится, что он — сын бога Диеваса (небо), у него есть два сына-близнеца; одного из них он посылает в ночное, а другого — в поле с сохою. Усиньш возрождается каждую весну на холме.TOL_6465

Он также связан с огнём и считается его «зажигателем», «хранителем», а также с «утренними» птицами, зооморфными символами солнца: жаворонком, петухом, куликом и т. д, это значит, что Усиньш напрямую связан с солнцем. Он и солнце часто появляются в одних и тех же мифах и ситуациях. Его два сына-близнеца свидетельствуют о том, что ранее Усиньш почитался как пара коней, сопоставимая с парными коньками крыши, с конями, вырезанными на коньках и т. п. Всё это говорит о его прямой связи с близнечными, цикличными и солярными мифами.

timthumb

Усиньша можно сопоставить с такими богами, как римская Аврора, древнегреческая Эос, древнеиндийская Ушас и др. Также родственным Усиньшу является славянский Авсень

8212A

Усиньш в народных песнях (дайнах)

Usins stav setmala,
Gaid’, lai ludz istaba.
Nac, Usin, istaba,
Sedies galda galina.

Ūsiņš-laimes durvju slēdzējs.

Стоит Усиньш во дворе,
Ждет, что в дом приглашу.
Заходи, Усинь, в дом,
Да присядь за край стола.

???????????????????????????????Usins jaja piegula,
Zaglis cela malina.
Usinam augsti zirgi,
Zaglam augstas karatavas.

orn51

Поскакал Усиньш на пастбище,
А на дороге вор.
Как высоки у Усиня кони,
а для вора – виселица высока.

Seno-latviesu-zimes-9Par kalninu Usins jaja
Ar akmina kumelinu;
Tas atnesa kokiem lapas,
Zemei zalu abolinu.

images (16)

А по горке Усиньш скачет
на каменной лошадке,
принес деревьям листву,
а земле – зеленый клевер

images

Usinam gaili kavu
Deviniem cekuliem,
Lai aug man govis versi
Devinam kartinam.

images (14)

Забил для Усиня петуха
да с девятью гребешками.
Пусть растут мои коровы и бычки
да в девять раз лучше.

(Перевод с латышского – Янина Рудович)

lejupielāde (1)

Usins_Jumis7 (1)

У Усиньша есть свой знак, который похож на две буквы Е, что сложены спина к спине. usins 2Такой знак очень часто встречается в узорах на рукавицах. Так же существовало поверье, что эти рукавицы дарят удачу в дороге носителю, а еще иногда их называют “ключиками”.dubultzime 2

Усиньш является сыном бога Диеваса (бога неба). С дня Усиньша начинается лето. Он приносит в поля зеленую траву, а для деревьев – зеленые листья, поэтому на день Усиня, юноши выгоняют лошадей на выпас первый раз. День Усиньша совпадает с Юрьевым (Юргисовым) днем 23 апреля.

images (7)Важное место в описаниях традиций праздника отведено жертвоприношению. Усиньшу приносили в жертву черного петуха с девятью гребешками и красными ногами. Позже петуха, сваренного на выпасе (пастбище), съедали сами пастухи. На выпасе варили также яйца и особое блюдо Усиня – пантагу. В день Усиньша устраивался конный базар, где лошадей покупали и продавали. День Усиньша встречали с большим шумом и грохотом, что связывалось с первым весенним громом.Usisns_lielais

Важнейший символ Усиньша – жеребец. Усиньш выращивает хороших коней и охраняет их вместе с пастухами. Крестьяне полностью доверяют Усиньшу своих коней, отдают их ему под опеку.

bd36В народных песнях упомянуто, что у этого бога самого есть лошади, к тому же они очень хорошо ухожены. Следует отметить, конь – это и божественная сила, и человеческая энергия, а так же и фаллический символ. Желтый жеребец обозначает собой энергию Солнца. С Усиньшем связан так же другой образ – желтый уж, так как змея является символом энергетического потока.

studentu-originalie-darbi-izstade-baltic-furniture-2012_laksberga_1_2_laksberga_1_800x600

sudraba-rokasspradze-usinsВ песнях у Усиньша два сына с красными головками. Одного он посылает в ночное, другого – в поле с сохою. Эти данные позволяют говорить о близнечном мотиве в связи с Усиньшем. Как близнецы и как дети бога, они сопоставимы и с Ашвинами, всадниками, и с Диоскурами, покровителями коней. Некоторые ученые считают, что первоначальным фетишем Усиньша была пара коней, сопоставимая с парными коньками крыши, связанными с близнечными мифами.

801821

 

c15Усинь – символ весеннего бога плодородия и попечителя коней.
Он управляет конями в повозке древнего Бога света – Солнца
Усинь, и умелый конюх и лихой возничий.images (6)
b8f20a9aЗнак Усиня похож на две буквы Е поставленные спинами друг другу или на ключ. Этот знак чаще всего встречается на варежках.

Так как варежки ключевая часть одежды и дают носителю особую удачу в пути.
В общем-то Усинь древнее название более юного божества – Юрия. Посему день Усиня празднуется 23 апреля, когда первый раз выпускали лошадей пастись, закалывали Усиню петуха и устраивали Усинский базар для покупки и продажи лошадей.

images (13)
THE USINSH

image

In the latvian folklore Usinsh is the mark for the end of Spring and the start of Summer.

Usinsh is the God of light and the Guardian of horses, his horses are the cabbies of the Sun.

When Usinsh rides over the mountain, the green lives again!

THE ŪSINŠ SIGNc0c6abd2998ba1fc26a07bf4ddf39005

This sign is like two E characters, only placed together with their backs. From folklore, Ūsiņš is responsible for horses and light and is their God. Sometimes he is like father, also there are mentioned his sons and horses. Ancient believes say that Ūsiņš is one of the Sky’s gods. But mostly Ūsiņš is related to spring, the new working year start for peasants and their care about horses.

_origin_Usini-7
usinsThis sign is usually in glove’s ornaments and they preserve the glove wearer special luck for images (1)trips. The day of Ūsiņš is celebrated in 23rd April, when the horses were freed at last from their barns in spring. In this day, a rooster was sacrificed for Ūsiņš and organized a horse market in the name of Ūsiņš.

s327669586818579042_p16_i1_w640

 

images (8)

images (17)

images (10)

 

1HF55Z_8k3F3v66ak

 

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s